010-02503-01
753759279684
The Garmin Edge 1040 Black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Never stop cycling with the ultimate GPS bike computer you can depend on when you need it most. Edge 1040 is ready for any ride, from remote gravel trails to epic climbs.
Go deep. Dense tree cover and the urban canyon are no match for its spot-on accuracy with multi-band GNSS.
Ride farther, charge less. Get up to 35 hours of battery life in demanding use plus up to 70 hours in battery saver mode.
Your cycling ability1 and the course demands help you understand your strengths and weaknesses.
Ride like a local with ride type-specific maps and navigation.
Can’t wait to ride? You’re in luck. Take this Edge bike computer out of the box, and you’ll be riding in no time.
Know how much is left in your tank with stamina1 insights.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Display Size | 3.5″ (88.9 mm) diagonal |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion |
| Display Resolution | 282 x 470 pixels |
| GPS | Yes |
| Dimension | 2.3″ x 4.6″ x 0.8″ (59.3 x 117.6 x 20.0 mm) |
| Weight | 4.4 oz (126 g) |
| Battery life | 35 hours See details |
| Storage and Power Capacity | 32 GB internal memory |
| Waypoints/favourites/locations | 200 |
| Basemap | Preloaded Garmin cycle map |
| Navigation Routes | 100 Courses |
| Ability to add maps | Yes |
| History | Up to 200 hours |
| Smartphone compatibility | iPhone®, Android™ |
| Extended display (allows a Garmin watch to share data screens on Edge®) | Yes |
| Courses | Yes |
| Compatible with Varia™ lights | Yes |
| Integrated TrailForks trail data | Yes |
| Downloadable training plans | Yes |
| Popularity heatmap | Yes |
| Group LiveTrack | Yes |
| Intensity minutes | Yes |
| Interval training | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compatible with Varia™ radar (rear-facing radar) | Yes |
| Alerts (triggers alarm when you reach goals including time, distance, heart rate or calories) | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| ClimbPro™ ascent planner | Yes |
| Varia™ remote | Yes |
| Race an activity | Yes |
| Power guide | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Smart Notifications | Yes |
| Training load focus | Yes |
| Simulation of descent | No |
| Incident Detection | Yes |
| Battery save mode | Yes |
| Find My Edge® | Yes |
| Calories Burned | Yes |
| Customisable screen(s) | Yes |
| On-device location search | Yes |
| Connect IQ™ (downloadable watch faces, data fields, widgets and apps) | Yes |
| eBike Smart range routing | Yes |
| Virtual partner | Yes |
| VO2 Max (Run) | Yes |
| Controls smartphone music | Yes |
| Multi-band GNSS | Yes |
| MTB Dynamics | Yes |
| Power meter compatible | Yes |
| Physio TrueUp | Yes |
| inReach® compatible | Yes |
| Garmin cycle map (routable cycling-specific street map) | Yes (multi-region) |
| TRAINING LOAD | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Recovery advisor | Yes |
| LiveTrack | Yes |
| Cycling ability analysis | Yes |
| Rider-to-rider messaging | Yes |
| On-device course creator | Yes |
| Magnetometer | Yes |
| Barometric altimeter | Yes |
| On-device Connect IQ™ Store | Yes |
| Weather | Yes |
| Auto Lap® | Yes |
| Auto Pause® | Yes |
| Power Glass solar charging | No |
| ANT+™ electronic shifting | Yes |
| Shimano Di2 Synchro Shift integration | Yes |
| Water rating | IPX7 |
| Primary and secondary workout targets | Yes |
| Bike alarm | Yes |
| Colour display | Yes |
| Measured Cadence | No |
| Accelerometer | Yes |
| Measured Power | No |
| Daily workout suggestions | Yes |
| Text response/reject phone call with text (Android™ only) | Yes |
| Realtime settings sync with Garmin Connect™ mobile | Yes |
| Auto scroll | Yes |
| Connectivity | Bluetooth®, ANT+®, Wi-Fi® |
| Smart trainer control | Yes |
| Segments | Yes |
| training effect | Yes |
| Galileo | Yes |
| Training status | Yes |
| Realtime stamina | Yes |
| In-ride power compatible (Power Mount and Garmin Charge Battery Pack) | Yes |
| Cycling Dynamics compatible | Yes |
| Weather alerts | Yes |
| Course demands analysis | Yes |
| Edge® remote | Yes |
| Assistance | Yes |
| Advanced workouts | Yes |
| TRENDLINE™ POPULARITY ROUTING | Yes |
| Unified training status | Yes |
| VIRB® camera remote | Yes |
| Brand | Garmin |
| Barcodes | 753759279684 |
| SKUs / Part Numbers | 010-02503-01 |