9079002115
4711291010659
The Revolt 1 M - (700X 42C | WHEEL) Cordovan is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Embrace the thrill of the ride with the Revolt 1 from the renowned cycling brand, Giant. This versatile all-rounder is your perfect companion, whether you are exploring rugged terrains, cruising through gravel paths, or taking the road less travelled. A composite fork ensures a smooth ride while an innovative flip chip lets you alter the bike's wheelbase and tyre clearance to suit your needs.
Exemplifying the pinnacle of innovation in cycling technology, the Revolt 1 from Giant is all set to redefine your biking experience!
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Sizes | S, M, M/L, L, XL |
| Colours | Gloss Cordovan/Dried Herb |
| Frame | ALUXX-grade aluminium, 12x142mm thru-axle, disc, flip chip dropout |
| Fork | Advanced-grade composite, full-composite OverDrive steerer, 12mm thru-axle, disc |
| Shock | N/A |
| Handlebar | Giant Contact XR D-Fuse, 31.8mm |
| Grips | cork tape with gel |
| Stem | Giant Contact, 8-degree |
| Seatpost | Giant D-Fuse, alloy, 14mm offset |
| Saddle | Giant Approach |
| Pedals | PEDALS NOT SUPPLIED |
| Shifters | Shimano GRX RX-400, 2x10 |
| Front Derailleur | Shimano Tiagra |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX-400 |
| Brakes | Shimano GRX RX-400 hydraulic, Giant MPH rotors [F]160mm, [R]160mm |
| Brake Levers | Shimano GRX RX-400 hydraulic |
| Cassette | Shimano HG500, 11x34 |
| Chain | KMC X10 with Missing Link |
| Crankset | FSA Omega Adventure, 32/48 |
| Bottom Bracket | FSA Mega EXO |
| Rims | Giant S-X2 Disc wheelset, alloy, 25mm inner rim width |
| Hubs | Giant alloy, 12mm thru-axle |
| Spokes | Stainless steel |
| Tyres | Giant CrossCut AT 2, 700x38c, tubeless |
| Extras | Factory tubeless set up |
| Max Tyre Clearance | 53mm max tyre size in "long" flip chip position, 45mm max tyre size in "short" flip chip position |
| Max Chainring Size | SRAM Wide 2x 43-30, 1x 46T. SRAM Road 2x 52-39, 1x 52T. Shimano Road 2x 52-36. GRX 2x 48-31, 1x 42T |
| Colours | Cordovan |
| Sizes | ML - (700X 42C | WHEEL) |
| Brand | Giant |
| Barcodes | 4711291010642, 4711291010659, 4711291010666, 4711291010673, 4711291010680 |
| SKUs / Part Numbers | 9079002114, 9079002115, 9079002116, 9079002117, 9079002118 |