9080022106
4711291202658
The Revolt Advanced 3 ML Aquarium is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Rough roads, gravel or dirt. However you choose to roll, this bike does it all. The lightweight, smooth-riding composite frameset and adjustable wheelbase make it more capable than ever.
Advanced composite frame and fork save more than 160g compared to the previous model. Updated geometry includes a lower bottom bracket, longer reach and steeper head tube angle for improved acceleration and climbing.
Dropped seatstays with thin tubing absorbs road shocks and vibrations. D-Fuse handlebar and seatpost work as a system to add compliance without sacrificing stiffness while cornering, sprinting or climbing.
A flip chip on the rear dropout adjusts the wheelbase: short for quicker handling, or long for improved stability at speed. The long setting allows for larger diameter tires up to 53mm. You can also choose the included D-Fuse seatpost for maximum compliance, or switch to a 30.9mm round or dropper post.
Giants High Performance Grade raw carbon material is used to produce this custom frame material in our own composite factory with a high stiffness-to-weight ratio. The front triangle of these framesets is assembled and molded as one continuous piece in a proprietary manufacturing process called Modified Monocoque Construction.
Fewer flat tires. Greater traction. Less rolling resistance and a smoother, faster ride. Giants Tubeless System makes it easier than ever to experience all these benefits.
Giants original oversized fork steerer tube technology. Designed to provide precise front-end steering performance, the systems oversized headset bearings (1 1/4 lower and 1 1/8 upper for road, 1 1/2 lower and 1 1/8 upper for mountain) and tapered steerer tube work in conjunction to provide optimal steering stiffness.
The D-Fuse seatpost and handlebar were designed to function as a system, absorbing road shocks and vibrations so you can ride farther, faster.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Sizes | S, M, M/L, L, XL |
| Colours | Aquarium |
| Frame | Advanced-grade composite, 12x142mm thru-axle, disc, flip chip dropout, down tube storage |
| Fork | Advanced-grade composite, full-composite OverDrive steerer, 12mm thru-axle, disc |
| Handlebar | Giant Contact XR D-Fuse, 31.8mm XS:42cm, S:42cm, M:44cm, M/L:44cm, L:46cm, XL:46cm |
| Grips | Stratus Lite 3.0 |
| Stem | Giant Contact AeroLight, -10 degree XS:50mm, S:60mm, M:70mm, M/L:80mm, L:80mm, XL:90mm |
| Seatpost | Giant D-Fuse, composite, 14mm offset |
| Saddle | Giant Grit |
| Pedals | PEDALS NOT SUPPLIED |
| Shifters | Shimano CUES U6030, 1x11 |
| Front Derailleur | N/A |
| Rear Derailleur | Shimano CUES U6000 |
| Brakes | Shimano CUES U6030 hydraulic, Giant MPH rotors [F]160mm, [R]160mm |
| Brake Levers | Shimano CUES U6030 hydraulic |
| Cassette | Shimano CS-LG400, 11x50 |
| Chain | KMC X11 |
| Crankset | Shimano FC-U6030-1, 42t XS:170mm, S:170mm, M:172.5mm, M/L:172.5mm, L:175mm, XL:175mm |
| Bottom Bracket | Shimano, press fit |
| Rims | Giant P-X2 , alloy |
| Hubs | Giant alloy, 12mm thru-axle |
| Spokes | Sapim |
| Tyres | Giant Crosscut Grip, 700x45c, tubeless |
| Extras | Tubeless prepared, in-frame storage bag |
| Max Tyre Clearance | 53mm max tyre size in "long" flip chip position, 45mm max tyre size in "short" flip chip position with 1x drivetrains. Max tyre size with a 2x drivetrain is 45mm in the long position. |
| Brand | Giant |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4711291202634, 4711291202641, 4711291202658, 4711291202917, 4711291202924 |
| SKUs / Part Numbers | 9080022104, 9080022105, 9080022106, 9080022107, 9080022108 |
£1275.00£1700.00
save 25%