9080034107
4711291205543
The Revolt Advanced Pro 1 L Ocean Twilight is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
GRAVEL CRUSHER
Now lighter, smoother and more adaptable to variable conditions and terrain, this reengineered composite gravel bike combines ultra-efficient performance with next-level handling and control.
Lightweight Advanced-grade composite frame and Advanced SL composite fork combine for race-winning efficiency and smooth control. A two-position flip chip on the rear dropout lets you adjust the wheelbase: short for quicker handling, or long for added tire clearance (up to 53mm) and improved stability. You can use the included D-Fuse seatpost for more flex and compliance, or switch to a traditional 30.9mm round seatpost or dropper post.
Dropped seatstays with small-diameter tubing absorb road shocks and vibrations on all types of gravel. The Contact SLR XR D-Fuse carbon handlebar and D-Fuse SLR seatpost help smooth out rough tracks, improving control and minimizing fatigue over long distances.
Internally routed cables offer clean, uncluttered cockpit aesthetics and improved aero performance. An easily accessed storage compartment inside the top tube lets you securely carry tools, snacks and other essentials. And additional integrated mounts on the top tube, fork and rear dropout make it easy to modify with additional packs or fenders. All-new, molded, chainstay and down tube protection help defend the frame against impacts and quell noise.
Giants High Performance Grade raw carbon material is used to produce this custom frame material in our own composite factory with a high stiffness-to-weight ratio. The front triangle of these framesets is assembled and molded as one continuous piece in a proprietary manufacturing process called Modified Monocoque Construction.
Allows riders to quickly adjust the geometry and rear-wheel tire clearance with eccentric, offset two-position hardware in the rear wheel dropouts.
Fewer flat tires. Greater traction. Less rolling resistance and a smoother, faster ride. Giants Tubeless System makes it easier than ever to experience all these benefits.
A massively oversized bottom-bracket/chainstay area features a fully integrated, 86-millimeter wide bottom-bracket design (92-millimeter wide for off-road bikes). Asymmetric chainstays provide additional stiffness on the driveside and stability on the non-driveside.
Giants original oversized fork steerer tube technology. Designed to provide precise front-end steering performance, the systems oversized headset bearings (1 1/4 lower and 1 1/8 upper for road, 1 1/2 lower and 1 1/8 upper for mountain) and tapered steerer tube work in conjunction to provide optimal steering stiffness.
A massive rectangular downtube and oversized toptube work in unison to provide superior front end lateral and torsional steering precision. The precisely engineered, rectangular shaped downtube yields unprecedented steering and pedaling stiffness.
The D-Fuse seatpost and handlebar were designed to function as a system, absorbing road shocks and vibrations so you can ride farther, faster.
Introduced by Giant with the professional Team ONCE in the 1990s, Compact Road revolutionized the look and feel of high-performance road bikes forever. A downward sloping toptube (from the headtube to the seattube) creates smaller front and rear triangles for a lighter, stiffer bike. It also makes it easier for riders of all sizes to have a perfect fit.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Sizes | S, M, M/L, L, XL |
| Colours | Ocean Twilight/Chrome |
| Frame | Advanced-grade composite, 12x142mm thru-axle, disc, flip chip dropout, down tube storage |
| Fork | Advanced SL-grade composite, full-composite OverDrive steerer, 12mm thru-axle, disc |
| Handlebar | Giant Contact SLR XR D-Fuse, 31.8mm XS:42cm, S:42cm, M:44cm, M/L:44cm, L:46cm, XL:46cm |
| Grips | Stratus Lite 3.0 |
| Stem | Giant Contact AeroLight, -10 degree XS:50mm, S:60mm, M:70mm, M/L:80mm, L:80mm, XL:90mm |
| Seatpost | Giant D-Fuse SLR, composite, -5/+15mm offset |
| Saddle | Giant Grit SL |
| Pedals | PEDALS NOT SUPPLIED |
| Shifters | SRAM Rival AXS E1, 2x12 |
| Front Derailleur | SRAM Rival AXS D1 |
| Rear Derailleur | SRAM Rival AXS E1 |
| Brakes | SRAM Rival AXS E1 hydraulic, SRAM PaceLine rotors [F]160mm, [R]160mm |
| Brake Levers | SRAM Rival AXS E1 hydraulic |
| Cassette | SRAM Rival D1, 12-speed, 10x36 |
| Chain | SRAM Rival E1 |
| Crankset | SRAM Rival D1 DUB, 30/43 XS:170mm, S:170mm, M:172.5mm, M/L:172.5mm, L:175mm, XL:175mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, press fit |
| Rims | Giant CXR 2 WheelSystem, [F] 35mm, [R] 35mm |
| Hubs | [F] Giant AR alloy, CenterLock, 12mm thru-axle, [R] Giant AR alloy, DT350 36t ratchet driver, CenterLock, 12mm thru-axle |
| Spokes | Sapim CX-Ray |
| Tyres | CADEX GX, 700x40c, tubeless |
| Extras | Tubeless prepared, in-frame storage bag |
| Max Tyre Clearance | 53mm max tyre size in "long" flip chip position, 45mm max tyre size in "short" flip chip position with 1x drivetrains. Max tyre size with a 2x drivetrain is 45mm in the long position. |
| Colours | Ocean Twilight |
| Sizes | L, M, ML, S, XL |
| Brand | Giant |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4711291205512, 4711291205529, 4711291205536, 4711291205543, 4711291205550 |
| SKUs / Part Numbers | 9080034104, 9080034105, 9080034106, 9080034107, 9080034108 |