9032016113
4711291238985
The Devote 2 XS Gleaming Olive is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Devote was designed to satisfy your gravel wanderlust. Balancing performance and ruggedness, this versatile bike is ready for anything from short cuts through the woods to long, winding trails, as well as crushing your first gravel race.
The durable yet lightweight ALUXX-grade aluminum frame with an Advanced-grade composite fork offer a smooth and forgiving ride, handy when you find yourself on the road less traveled. The redesigned geometry puts you in a more performance-oriented position and gives you added control whether youre picking up speed or detouring downhill to the swimming hole.
The Contact XR D-Fuse handlebar features a 5-degree back sweep and flare drop for a comfortable and ergonomic grip. The Contact D-Fuse seatpost can be swapped out for a 30.9mm or 27.2mm round seatpost. These proprietary D-Fuse components absorb bumps and reduce vibrations, ensuring less fatigue and more fun on those epic rides.
Adapt to the route with the flip chip “ dropout, which lets you adjust your wheelbase length and rear-wheel tire clearance. Go shorter for responsive handling and quick acceleration. Go longer for added stability plus clearance for larger tires and extra traction.
Designed to provide precise front-end steering performance, this fork steerer tube technology uses oversized headset bearings (1 1/4 lower and 1 1/8 upper for road, 1 1/2 lower and 1 1/8 upper for mountain) and tapered steerer tube work in conjunction to provide optimal steering stiffness.
Engineered with proprietary Dynamic Balanced Lacing technology, this tubeless ready composite WheelSystem delivers superior efficiency, pinpoint control and comfort.
The D-Fuse seatpost and handlebar were designed to function as a system to absorb shocks and vibrations from various surfaces, ensuring a smoother and more efficient ride.
This Performance level frame material features 6061 alloy with single-butted tubes to produce strong, lightweight framesets for a variety of different bikes and riding styles.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Sizes | XS, S, M, L |
| Colours | Gleaming Olive |
| Frame | ALUXX-grade aluminum, 12x142mm thru-axle, flat mount disc, flip chip – dropout |
| Fork | Advanced-grade composite, full-composite OverDrive steerer, 12mm thru-axle, flat mount disc |
| Handlebar | Giant Contact XR D-Fuse, 31.8mm, 5-degree back sweep, flare drop, XS: 400mm, S: 400mm, M: 420mm, L: 420mm |
| Grips | Cork Tape w/ Gel VLT004-02 |
| Stem | Giant Contact, 8-degree, XS: 50mm, S: 60mm, M: 70mm, L: 80mm |
| Seatpost | Giant D-Fuse, alloy |
| Saddle | Liv Grit |
| Pedals | PEDALS NOT SUPPLIED |
| Shifters | Shimano CUES U3030, 2x9 |
| Front Derailleur | Shimano CUES U6030 |
| Rear Derailleur | Shimano CUES U4020 |
| Brakes | Shimano Mechanical Disc Brake BR-RS305 SUPER SLR, [F]160mm, [R]160mm |
| Brake Levers | Shimano CUES BR-U3030 hydraulic |
| Cassette | Shimano CS-LG300, 11x36 |
| Chain | KMC X11 with Missing Link |
| Crankset | Shimano FC-U6030, 32/46, XS: 165mm, S: 170mm, M: 172.5mm, L: 172.5mm |
| Bottom Bracket | Shimano, press fit |
| Rims | Giant S-X2 Disc, alloy |
| Hubs | Giant alloy, 12mm thru-axle |
| Spokes | stainless steel |
| Tyres | Giant CrossCut AT 2, 700x38c, tubeless |
| Extras | tubeless prepared, ISC clamp |
| Max Tyre Clearance | 53mm max tyre size in "long" flip chip position, 45mm max tyre size in "short" flip chip position with 1x drivetrains. Max tyre size with a 2x drivetrain is 45mm in the long position. |
| Colours | Gleaming Olive |
| Sizes | L, M, S, XS |
| Brand | Liv |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4711291238985, 4711291238992, 4711291239005, 4711291239012 |
| SKUs / Part Numbers | 9032016113, 9032016114, 9032016115, 9032016117 |