5325476
197216057383
The 2025 Checkpoint ALR 3 56 CRIMSON is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Checkpoint ALR 3 is the best value gravel bike in the line-up. Kitted out with a 300 Series Alpha Aluminium frame, the Checkpoint ALR 3 is just as responsive on chunky gravel roads as it is smooth on the tarmac. Tubeless-ready wheels help fight punctures in the rough while a 2x9-speed Shimano group set and mechanical disc brakes balance budget with reliability.
You want to make the jump into the wide world of gravel, exploration and even daily commutes that wander off the beaten track - and you don't want to break the bank leaping in.
A responsive 300 Series Alpha Aluminium frame, hidden cables that won't interfere with bags, integrated rack, mudguard and frame bag mounts, a 2x9 Shimano Sora drivetrain for smooth shifting on punchy climbs and variable terrain, mechanical disc brakes for ease of stopping quick in all conditions, tubeless-ready rims and wide Bontrager Girona Pro 700x42c gravel tyres for added comfort and traction.
When you want to start exploring the road less travelled, reach for the Checkpoint ALR 3. This budget-minded gravel bike gives you room to grow from rugged commutes to gravel grinds with economical components and a comfortable, capable frame that's built to take you on every adventure.
- The durable and capable 300 Series Alpha Aluminium frame makes for a fun, stable and responsive ride
- You get serious versatility that's suited for a wide variety of ride styles, from gravel and bikepacking to daily commutes
- Massive tyre clearance means you can use tyres up to 45 c for extra traction and stability in any conditions
- Fork, top tube and integrated frame mounts make it easy to carry gear and water
- Powerful mechanical disc brakes make stopping in all conditions easy
New progressive geometry
For quick, nimble handling that still keeps you stable and in control on rougher descents.
Tyre clearance
Lots of clearance means you can run meatier tyres (700x45 mm or 27.5x2.1") for tackling chunkier gravel and terrain.
Tons of mounts
Integrated frame bag and mudguard mounts make it easy to carry gear and water.
Don't forget your pedals
This bike doesn't come with pedals because you'll have a better time on your new bike if you choose your own. See the pedal guide to find the best pedals for your riding style.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Frame | Size 56, UNI, Aluminium, 300 Series Alpha Aluminium, tapered head tube, Internal cable routing, 3S chain keeper, T47 BB, rack and mudguard mounts, integrated frame bag mounts, flat-mount disc, 142x12 mm thru-axle |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Checkpoint, full carbon, tapered carbon steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Fork | Unknown |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 1 Gears |
| Tyres | BONTRAGER, |
| Pedals | UNKNOWN, |
| Wheels | UNKNOWN, |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Sora R3000, 9-speed // Shimano Sora R3000, 9-speed, |
| Kickstand | UNKNOWN, Unknown |
| Front Brake | SH, Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount // Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount Tektro, CentreLock, 160 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount // Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount Tektro, CentreLock, 160 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Derailleur | SHIMANO, Shimano Sora R3000, 31.8 mm clamp |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | FSA, FSA Omega, 46x30, 172.5mm length |
| Chain | SHIMANO, Shimano Sora HG53, 9-speed |
| Handlebar | BONTRAGER, Bontrager Elite Gravel, 42 cm width |
| Seatpost | BONTRAGER |
| Saddle | BONTRAGER, Bontrager Verse Comp, steel rails, 145 mm width |
| Front Light | UNKNOWN |
| Rear Light | UNKNOWN |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 197216057352, 197216057369, 197216057376, 197216057383, 197216057390, 197216057406 |
| SKUs / Part Numbers | 5325473, 5325474, 5325475, 5325476, 5325477, 5325478 |