5304232
768682570982
The 2025 Checkpoint ALR 4 56 MATTE DEEP DARK BLUE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Checkpoint ALR 4 is the best value gravel bike in the line-up. Kitted out with a 300 Series Alpha Aluminium frame, the Checkpoint ALR 4 is just as responsive on chunky gravel roads as it is smooth on the tarmac. Loads of features like tubeless-ready wheels, a SRAM Apex 11-speed drivetrain and mechanical disc brakes make Checkpoint ALR 4 the perfect ride for ease of entry into the wide world of gravel.
You want to make the jump into the wide world of gravel and also want a fully capable bike for tackling century rides and the daily commute, too. The Checkpoint ALR 4 is your ticket to turning every ride into an adventure.
A responsive 300 Series Alpha Aluminium frame, hidden cables that won't interfere with bags, integrated rack, mudguard and frame bag mounts, a 1x11-speed SRAM Apex drivetrain for smooth shifting on punchy climbs and variable terrain, mechanical disc brakes for ease of stopping quick in all conditions, tubeless-ready rims and wide Bontrager GR1 Team Issue 700x40c gravel tyres for added comfort and traction.
If you're ready to start exploring every road while taking on the daily grind, the Checkpoint ALR 4 is your wallet-friendly ride. Versatility is the name of the game and a durable alloy frame, mounts for all kinds of accessories and wide tyres make for comfort and customisation wherever the road, or lack thereof, takes you.
- The durable and capable 300 Series Alpha Aluminium frame makes for a fun, stable and responsive ride
- You get serious versatility that's suited for a wide variety of ride styles, from gravel and bikepacking to daily commutes
- Massive tyre clearance means you can use tyres up to 45 c for extra traction and stability in any conditions
- Fork, top tube and integrated frame mounts make it easy to carry gear and water
- Powerful mechanical disc brakes make stopping in all conditions easy
New progressive geometry
For quick, nimble handling that still keeps you stable and in control on rougher descents.
Tyre clearance
Lots of clearance means you can run meatier tyres (700x45 mm or 27.5x2.1") for tackling chunkier gravel and terrain.
Tons of mounts
Integrated frame bag and mudguard mounts make it easy to carry gear and water.
Don?t forget your pedals
This bike doesn't come with pedals because you'll have a better time on your new bike if you choose your own.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Frame | Size 52, UNI, Aluminium, 300 Series Alpha Aluminium, tapered head tube, Internal cable routing, 3S chain keeper, T47 BB, rack and mudguard mounts, integrated frame bag mounts, flat-mount disc, 142x12 mm thru-axle |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Checkpoint, full carbon, tapered carbon steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Fork | Unknown |
| Gears | DERAILLEUR, Sram, 1 Gears |
| Tyres | BONTRAGER, |
| Pedals | UNKNOWN, |
| Wheels | UNKNOWN, Bontrager Paradigm, Tubeless Ready, 24-hole, 21 mm width, Presta valve Bontrager alloy, sealed bearing, CenterLock disc, 100x12 mm thru axle Bontrager alloy, sealed bearing, CenterLock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12 mm thru axle |
| Shifters | SRAM, SRAM Apex, 11-speed // SRAM Apex, 11-speed, |
| Kickstand | UNKNOWN, Unknown |
| Front Brake | SH, Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount // Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount Tektro, CentreLock, 160 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount // Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount Tektro, CentreLock, 160 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SRAM, SRAM Apex 1, long cage, 42T max cog |
| Crankset | SRAM, SRAM Apex 1, 40T, DUB Wide, 170 mm length SRAM DUB, T47 threaded, internal bearing |
| Chain | SRAM, SRAM PC-1130, 11-speed |
| Handlebar | BONTRAGER, Bontrager Elite Gravel, 40 cm width |
| Stem | BONTRAGER, Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 80 mm length |
| Seatpost | BONTRAGER, Bontrager alloy, 27.2 mm, 12 mm offset, 330 mm length |
| Saddle | BONTRAGER, Bontrager Verse Comp, steel rails, 155 mm width |
| Front Light | UNKNOWN |
| Rear Light | UNKNOWN |
| Colours | MATTE DEEP DARK BLUE |
| Sizes | 56 |
| Brand | Trek |
| Barcodes | 768682570920, 768682570968, 768682570982, 768682571002, 768682571026, 768682571101, 768682571200, 768682571262, 768682571286, 768682571309, 768682571323, 768682571361 |
| SKUs / Part Numbers | 5304223, 5304224, 5304225, 5304226, 5304227, 5304228, 5304229, 5304230, 5304231, 5304232, 5304233, 5304234 |
£1124.25£1499.00
save 25%