5304188
768682519516
The 2025 Checkpoint ALR 5 56 MATTE KESWICK is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Checkpoint ALR 5 is a high-value alloy gravel bike that's kitted out with quality parts for long, rugged, miles on anything from chunky gravel to smooth road surfaces. A wealth of features like nimble yet stable progressive geometry, loads of mounts for epic bikepacking adventures, plus a SRAM Apex 1x12-speed drivetrain makes customising for any adventure easy.
You favour epic gravel adventures that end with a big beverage and a burrito. But that doesn't mean you'll compromise on performance. You expect to get a lot for your hard-earned money, including quality, versatility, durability and a ridiculous amount of fun.
A stout 300 Series Alpha Aluminium frame with a progressive geometry that's stable at speed and efficient when you're grinding up a climb, hidden cables that won't interfere with bags, rack and mudguard mounts and integrated frame bag mounts, a 1x12 SRAM Apex drivetrain for grinding up hills or through rough gravel, hydraulic disc brakes for all-condition stopping power, tubeless-ready rims, and wide 700x40c gravel tyres for added stability and traction.
If the amount of adventure you can get per pound spent is a priority for you, the Checkpoint ALR 5 is your ride. Quality parts, a durable alloy frame and a wealth of features like extra tyre clearance and customisation options so you can confidently take on bigger, better adventures.
- Its progressive geometry is quick and nimble yet keeps you stable and in control on fast, choppy descents
- You get serious versatility that's suited for a wide variety of ride styles, from gravel and bikepacking to daily commutes
- Massive tyre clearance means you can use tyres up to 45 c for extra traction and stability in any conditions
- Integrated frame bag mounts and rack and mudguard mounts make it easy to carry gear and water
- SRAM's Apex 1x12 drivetrain gives you tons of gears for grinding up steep grades
New progressive geometry
For quick, nimble handling that still keeps you stable and in control on rougher descents.
Tyre clearance
Lots of clearance means you can run meatier tyres (700x45 mm or 27.5x2.1") for tackling chunkier gravel and terrain.
Tons of mounts
Integrated frame bag and mudguard mounts make it easy to carry gear and water.
Don?t forget your pedals
This bike doesn?t come with pedals because you?ll have a better time on your new bike if you choose your own. See the pedal guide to find the best pedals for your riding style.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Frame | Size 58, UNI, Aluminium, Frame: ALUMINIUM |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Checkpoint, full carbon, tapered carbon steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Fork | Unknown |
| Gears | DERAILLEUR, Sram, 1 Gears |
| Tyres | BONTRAGER, |
| Pedals | UNKNOWN, |
| Wheels | UNKNOWN, Bontrager Paradigm, Tubeless Ready, 24-hole, 21 mm width, Presta valve Bontrager alloy, sealed bearing, CenterLock disc, 100x12 mm thru axle Bontrager alloy, sealed bearing, CenterLock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12 mm thru axle |
| Shifters | SRAM, SRAM Apex, 12-speed, |
| Kickstand | UNKNOWN, Unknown |
| Front Brake | SH, SRAM Apex hydraulic disc, flat mount SRAM Apex, 12-speed SRAM Paceline, rounded, CentreLock, 160 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, SRAM Apex hydraulic disc, flat mount SRAM Apex, 12-speed SRAM Paceline, rounded, CentreLock, 160 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SRAM, SRAM Apex XPLR, 44T max cog |
| Crankset | SRAM, SRAM Apex 1, 40T, DUB Wide, 175 mm length SRAM DUB, T47 threaded, internal bearing |
| Chain | SRAM, SRAM Apex, 12-speed |
| Handlebar | BONTRAGER, Bontrager Elite Gravel, 44 cm width |
| Stem | BONTRAGER, Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 90 mm length |
| Seatpost | BONTRAGER, Bontrager alloy, 27.2 mm, 12 mm offset, 330 mm length |
| Saddle | BONTRAGER, Bontrager Verse Comp, steel rails, 145 mm width |
| Front Light | UNKNOWN |
| Rear Light | UNKNOWN |
| Colours | MATTE KESWICK |
| Sizes | 56 |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 768682519462, 768682519486, 768682519509, 768682519516, 768682519561, 768682519622, 768682519646, 768682519844, 768682519868, 768682540343, 768682540381, 768682540602 |
| SKUs / Part Numbers | 5304185, 5304186, 5304187, 5304188, 5304189, 5304190, 5304191, 5304192, 5304194, 5304195, 5304197, 5304198 |