6300000108
4711291252509
The Stance E+ 0 XL - (29" WHEEL) Deep Lake / Black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
More power. More confidence. More fun on every trail. The new Stance E+ elevates your ride with a refined suspension setup, updated geometry, and a serious boost in power and torque. The result is a more capable, ultra-dynamic E-MTB that charges up climbs, stays composed on tricky descents, and gives you total control for any terrain.
The new SyncDrive Pro 3X motor transforms the Stance E+ (0 & 1) with a massive boost in performance. Building on the lightweight 2.6kg design of the Pro 3 motor, it delivers up to 800W of peak power with 100Nm of torque. This results in an 11% improvement in torque-to-weight ratio, providing stronger climbing performance and better control in technical terrain. Its engineered to maintain powerful assist levels at a wide range of cadences, giving you sustained support over longer periods. Beyond the motor, rear suspension is engineered with enhanced anti-squat to minimise energy loss and improve pedalling efficiency.
New FlexPoint suspension delivers 140mm of active rear travel paired with a 150mm fork for smoother, more capable handling than the previous generations 125/140mm setup. Updated geometry further elevates performance. A steeper 76.5-degree seat tube angle puts you in a stronger, more efficient climbing position, while a slacker 64.5-degree head tube angle and increased bottom bracket drop lower the center of gravity for greater stability and control. The result is total confidence when the trail gets fast, steep, and technical.
From controller setup to fine-tuning motor performance, the new Giant E+ System makes it easy to customize your ride. Support modes are clearly color-coded, and the RideControl Dash 2 lets you decide exactly which data you want to see. You can run a lighter weight 625Wh battery or the longer lasting EnergyPak Smart 800 (which comes on the Stance E+ 0 and Stance E+1), and you also have the option to add an EnergyPak Plus 250Wh or 200Wh range extender for epic days out. Using the RideControl App, you can adjust power outputs and optimize your balance of torque, efficiency and range so youre always ready to take on whatever the trail calls for.
E+ System combines electric power with human power to produce a smart, natural and powerful E-bike riding experience. Its an integrated group of technologies that includes our RideControl control units, EnergyPak battery systems and SyncDrive motors.
For more information, check out the link below.
The updated RideControl App expands the existing customization options for your SyncDrive motor. Now you choose exactly how you want the system to perform. You can use the app to adjust from the battery-saving Eco mode all the way up to Power mode, and collect all relevant ride metrics during your activity.
Fewer flat tires. Greater traction. Less rolling resistance and a smoother, faster ride. Giants Tubeless System makes it easier than ever to experience all these benefits.
A proven single-pivot design that uses the flexing action of the chainstay/seatstay junction to produce a lightweight and durable suspension system with 4.7 inches/120mm of rear travel.
All SyncDrive motors have Smart Assist technology, which adjusts the support to match the riders needs. By using information from multiple sensors, both rider input and terrain feedback are used to determine the optimal amount of pedaling assistance. SyncDrive is the only e-bike system that utilizes both rider input and terrain feedback. It gives you a smooth, natural riding experience with ample power when you need it, while also conserving power when you dont need as much.
This High-Performance level, state-of-the-art aluminium material is made predominantly from 6011 alloy and delivers best-in-class strength-to-weight ratios. These framesets also feature unique welding technologies for high-performance ride quality.
Delivers up to 800 watts of peak power and 100Nm of torque for fast response, balancing high output with precise control for confident, capable trail riding. Engineered to maintain powerful assist levels even at high cadences, giving you sustained support over longer periods.
This updated control unit is cleanly integrated with the handlebar/grip featuring ergonomic buttons to control support modes. The high-resolution color screen has an anti-fog design that displays range, battery level and support mode, speed and distance, and turn-by-turn directions.
Giants latest EnergyPak battery systems feature streamlined designs that are integrated with the E-bike for a sleek and modern profile. Giant E-bikes offer several different EnergyPak options including the EnergyPak Smart and EnergyPak. Each one is designed to optimize the E-bike experience for a specific style of riding.
This range extender can boost total capacity by 250Wh. It has all the latest technologies combined with an up-to-date design that fits a select number of bikes. It has smart technology so it automatically turns on when your battery loses power, giving you peace of mind that you can reach your destination.
Enhanced security and anti-theft feature using Apple Find My function lets you set up separation alerts, locate your E-bike remotely, and receive notifications if its location changes. Apple Find My privacy protections ensure that your location information is encrypted on Apple servers and retained for only 24 hours.
The E-Lock disables motor support and digitally locks the bike via app, remote, or PIN. If moved without authorization, an audible alarm sounds instantly, ensuring peace of mind and real protection every time you stop.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Motor | Giant SyncDrive Pro3X 100Nm, PedalPlus 6-Sensor technology |
| Controller | Giant RideControl Dash 2, Smart Assist automatic mode, 5 support levels |
| Display | Giant RideControl Dash 2, full color LCD display |
| Battery | Giant EnergyPak 800Wh |
| Charger | Giant EnergyPak 4A smart charger |
| Sizes | S, M, L, XL |
| Frame | ALUXX SL-grade aluminum, 140mm travel FlexPoint linkage driven suspension system, 148x12 Boost rear axle, UDHTM Universal Derailleur hanger, KSA40 compatible, 185x52.5mm shock, 1.5~1.8" headset (ZS62/ZS72) |
| Fork | Fox 36 Rhythm Air, 150mm travel, Grip damper 110x15mm thru-axle |
| Shock | Fox Float X, 185x52.5mm Sag recommendation: 30% (15.75mm) |
| Handlebar | Giant Connect TR35, 20mm Rise, 35x760mm [S], 35x780mm [M-XL] |
| Grips | Giant Tactal Pro single lock-on |
| Stem | Giant Contact SL 35 |
| Seatpost | Giant Contact Switch AT travel adjust dropper seatpost (S:110~140mm, M:140~170m, L/XL: 170~200mm) |
| Saddle | Giant Contact Ergo Trail |
| Pedals | Large platform pedal, 28-pins, PP cage, Steel axle |
| Shifters | Shimano Cues LinkGlide |
| Rear Derailleur | Shimano Deore XT 11-speed Shadow+ |
| Brakes | Shimano Deore XT, BR-M8120, hydraulic disc 4-piston, 220mm [F] 203mm [R] |
| Brake Levers | Shimano Deore XT BL-M8100 |
| Cassette | Shimano Cues LinkGlide, 11-speed, 11-50T |
| Chain | Shimano LinkGlide |
| Crankset | Forged aluminum crank arms |
| Rims | Giant TRA2, Tubeless ready, 30mm inner width |
| Hubs | Giant E-Drive 260Nm, 72T engagement, e-bike optimized, sealed bearing, Boost Thru-axle 110x15 [F] 148x12mm [R] |
| Spokes | Sapim Race |
| Tyres | Maxxis Minion DHF 29X2.50"" WT Foldable, TLR, EXO, 3C Maxx Terra [F] Maxxis Dissector 29X2.40"" WT Foldable TLR EXO+ [R] |
| Extras | Tubeless kit (liquid, valves, levers, manual, tool) |
| Lock | Torx 25 Battery Lock with built-in Torque limiter |
| Fender/Chainguard | MRP 1x HD guide, CS e-Mount, 32~38T Adjustable |
| Max Chainring Size | Direct-mount steel 36T (maximum: 38T) |
| Colours | Deep Lake / Black |
| Sizes | L - (29" WHEEL), M - (29" WHEEL), S - (29" WHEEL), XL - (29" WHEEL) |
| Brand | Giant |
| Model Year | 2027 |
| Barcodes | 4711291252479, 4711291252486, 4711291252493, 4711291252509 |
| SKUs / Part Numbers | 6300000104, 6300000105, 6300000107, 6300000108 |
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%