6090000258
4711291192560
The Talon E+ XL - (29" WHEEL) Electron Blue is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Less weight. More Fun
Whether youre riding trails, exploring dirt roads, or putting some zip in your daily commute, riding an E-bike doesnt have to be complicated. The all-new Talon E+ range lets you do it all, combining the exhilarating sensation of pedal-assist power with light and agile off-road handling. And its integrated system makes it all so seamless, so simple to use, you can forget about the technology and just enjoy the ride.
This frame is paired with a SyncDrive Sport 2 motor and removable EnergyPak 430 battery thats neatly integrated into a slim down tube to help minimise weight. The updated design allows space for two water bottles or a battery range extender for longer rides. A 100mm suspension fork helps smooth out bumpy terrain, while confident off-road geometry gives it a stable ride quality.
A new RideControl Dash 2 handlebar-mounted controller makes it easy to power on the bike and adjust support levels while you ride. You can also use the RideControl App to custom-tune the motor output and optimise range capabilities.
The frameset is crafted with lightweight aluminum shaped with sleek lines and modern styling. It weighs just 21.7kg (size medium) significantly lighter than most other bikes in its category.
E+ System combines electric power with human power to produce a smart, natural and powerful E-bike riding experience. Its an integrated group of technologies that includes our RideControl control units, EnergyPak battery systems and SyncDrive motors.
For more information, check out the link below.
Giants latest EnergyPak battery systems feature streamlined designs that are integrated with the E-bike for a sleek and modern profile. Giant E-bikes offer several different EnergyPak options including the EnergyPak Smart and EnergyPak. Each one is designed to optimize the E-bike experience for a specific style of riding.
The compact SyncDrive Sport 2 motor delivers 75Nm of torque tuned for trail riding. It features Smart Assist mode, which uses six sensors to measure your pedaling input, cadence and speed, along with the slope youre riding on. Based on these calculations, it produces power that feels naturally supportive and in sync with the way you ride. The motors compact shape also allows for a narrow Q-factor for optimized pedaling efficiency, comfort and biomechanics.
This High-Performance level, state-of-the-art aluminium material is made predominantly from 6011 alloy and delivers best-in-class strength-to-weight ratios. These framesets also feature unique welding technologies for high-performance ride quality.
Enhanced security and anti-theft feature using Apple Find My function lets you set up separation alerts, locate your E-bike remotely, and receive notifications if its location changes. Apple Find My privacy protections ensure that your location information is encrypted on Apple servers and retained for only 24 hours.
Allows you to lock and unlock your E-bike using the RideControl App or by entering a PIN code on the controller. Once locked, pedaling assistance is blocked and the display shows the E-bike in lock status. If someone attempts to move the bike, the alarm is triggered.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Motor | Giant SyncDrive Sport 2, 75Nm PedalPlus 6-sensor technology |
| Controller | Giant RideControl Dash 2, Smart Assist automatic mode, 5 support levels |
| Display | Giant RideControl Dash 2, high-angle visibility, full color LCD display |
| Battery | Giant EnergyPak Smart 430Wh, Aluminium casing with highest safety standard (EN50604), CO2 Neutral production, Giant EnergyPak Plus 200 range extender compatible |
| Charger | Giant EnergyPak smart charger 4A |
| Connectivity | Giant RideControl App enabled, ANT+ wireless display signal with e-bike profile |
| Sizes | S, M, L, XL |
| Colours | Asphalt Green, Electric Blue, Meteor Storm |
| Frame | ALUXX aluminum, Overdrive 1½ - 1⅛" head tube, integrated KSA40 kickstand mount |
| Fork | SR Suntour XCM ATB DS coil 29" 100mm travel 15x110 AH axle |
| Shock | n/a |
| Handlebar | Giant Connect TR Riser 31.8x690~750mm |
| Grips | Giant Sole-O Grip |
| Stem | Giant Contact |
| Seatpost | Giant 30.9mm, 2-bolt Micro Adjustable, Forged Aluminium |
| Saddle | Giant Ergo Trail ESG |
| Pedals | Anti-slip Platform |
| Shifters | Shimano Cues |
| Rear Derailleur | Shimano Cues 9-speed |
| Brakes | Shimano MT200, hydraulic disc, 180mm [F/R] |
| Brake Levers | Shimano MT-200 |
| Cassette | Shimano Cues, 11-41T, 9-speed |
| Chain | KMC eGlide NP/BK, e-bike optimized |
| Crankset | Forged allumin direct-mount chainring steel 36T, Forged alumium crank arms |
| Bottom Bracket | n/a |
| Rims | Giant GX03V alluminum |
| Hubs | eTracker Boost alloy 6-bolt disc 15x110mm [F] 12x148mm [R] |
| Spokes | Stainless steel |
| Tyres | Maxxis Rekon 29x2.4" |
| Compatibility | Compatible with Direct mount KSA 40mm kickstand |
| Lighting | - |
| Carrier | - |
| Colours | Asphalt Green, Electron Blue, Meteor Storm |
| Sizes | L - (29" WHEEL), M - (29" WHEEL), S - (29" WHEEL), XL - (29" WHEEL) |
| Brand | Giant |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4711291151611, 4711291151628, 4711291151635, 4711291151642, 4711291192539, 4711291192546, 4711291192553, 4711291192560, 4711291215740, 4711291215757, 4711291215764, 4711291215771 |
| SKUs / Part Numbers | 6090000154, 6090000155, 6090000157, 6090000158, 6090000254, 6090000255, 6090000257, 6090000258, 6090000354, 6090000355, 6090000357, 6090000358 |
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%