6600002155
4711291247949
The Allure E+ 1 M - (700C WHEEL) Sunset Ivory is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
THE PERFECT E-BIKE FOR THOSE WHO WANT A SMARTER, SAFER, AND MORE EFFORTLESS SOLUTION TO GETTING AROUND TOWN.
Keeping things smooth and steady, the front suspension absorbs bumps and roughness. Wider tires add extra cushioning and stability, so you can ride with confidence across city streets or uneven paths. And with the convenience of a dropper seat post on the Allure E+ 0 and Allure E+ 1, dismounting feels effortless, whether youre stopping at traffic lights or hopping on and off.
Powered by the SyncDrive Sport 2 motor, it delivers 75Nm of torque for smooth acceleration and reliable power wherever you ride, whether its tackling hills, exploring pathways, or venturing further on open roads. Practicality comes built-in with the MIK rear rack, perfect for groceries or adding a child seat. Additionally, the Allure E+ 0 and Allure E+ 1, feature a sturdy front rack for extra carrying capacity.
The Allure E+ makes every journey not only easier but safer, too. The RideControl App provides access to smart features like E-Lock and Apple Find My, allowing you to lock your bike remotely and track its location. Compatible with the Aegis Tire Checker for real-time tire pressure monitoring, and the Aegis Radar that alerts you to blind spots and vehicles approaching from behind.
This Performance level frame material features 6061 alloy with single-butted tubes to produce strong, lightweight framesets for a variety of different bikes and riding styles.
Breeze through any ride with a state-of-the-art Liv EnergyPak battery. Our innovations include EnergyPak Smart series, EnergyPak series, and the EnergyPak Plus spare battery to pack along. Safety and efficiency remain our priority to keep you riding safely for long adventures.
This compact 2-in-1 control unit has everything you need at your fingertips. Glance down at the color display to check all your riding data, such as battery status, speed, distance, time, and cadence. Pair it with the RideControl App and you can opt to get phone notifications. Keep your electronic devices charged using the convenient USB port. Need to get off and walk a little? Weve got you. Simply tap Walk Assist and easily push your bike uphill or over rough terrain.
Livs Smart Assist Technology is optimized to offer the best possible riding experience for every rider. Its used in our SyncDrive Pro, SyncDrive Sport, SyncDrive Core, and SyncDrive Move series motors. The Smart Assist is the pinnacle of smart support systems. By using information from multiple sensors, both rider input and terrain feedback are used to provide flawless, automatic support adjustment for the optimal amount of assistance. This ensures that the system provides ample power when you need it, while conserving power when you dont need as much. This results in an extremely smooth, powerful, and reliable riding experience. Translating six measurements about your riding, this adds the perfect amount of power at just the right time. The result is an extremely fluid riding experience that feels like riding a standard bike but with so much more oomph.
Innovation, manufacturing expertise and a motor system powered by Yamaha all combine to expand any riders abilities. SyncDrive Sport offers three support modes and is equipped on E-bikes that are used for both everyday riding and for more demanding off-road riding. This small mid-drive motor delivers a massive maximum 70Nm of torque and is widely acclaimed for its performance and reliability.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Motor | Giant SyncDrive Sport2, 75Nm PedalPlus 6-sensor technology |
| Controller | Giant RideControl Dash 2, Smart Assist automatic mode, 5 support levels |
| Display | Giant RideControl Dash 2, high-angle visibility, full color LCD display |
| Battery | Giant EnergyPak Smart 430Wh, Aluminium casing with highest safety standard (EN50604), CO2 Neutral production, Giant EnergyPak Plus 200 range extender compatible |
| Charger | Giant EnergyPak smart charger 4A |
| Connectivity | Giant RideControl App enabled ANT+ wireless display signal with e-bike profile |
| Sizes | XS, S, M |
| Colours | Sunset Ivory |
| Frame | ALUXX aluminum, Overdrive 1½ - 1⅛" head tube, integrated KSA40 kickstand mount |
| Fork | SR Suntour NVX32 coil 29" 63mm travel 15x100 AH axle |
| Shock | n/a |
| Handlebar | Giant Contour GT, cable integrated, 30° back sweep, 31.8x660 mm |
| Grips | Liv Comfort Ergo Microtech Plus |
| Stem | Aluminum angle adjustable stem |
| Seatpost | Dropper seat-post |
| Saddle | Selle Royal Lift |
| Pedals | Anti-slip Platform |
| Shifters | Enviolo Manual Pure |
| Rear Derailleur | - |
| Brakes | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm [F/R] |
| Brake Levers | Shimano BL-MT200 |
| Cassette | Gates CDC stainless steel 22T rear sprocket |
| Chain | Gates CDC carbon Drive 122T CenterTrack belt |
| Crankset | Gates CDC CenterTrack 46T front sprocket |
| Rims | Liv GX03V 700c aluminium |
| Hubs | Giant eTracker 6-bolt disc 15x100mm [F], Enviolo Manual 6-bolt disc solid axle [R] |
| Spokes | Stainless steel |
| Tyres | Schwalbe Marathon E Plus 622x55, Smart DualGuard Addix E |
| Lighting | Supernova mini 2 LDM [F] Carrier integrated light [R] |
| Lock | ABUS Xplus battery lock |
| Carrier | MIK System rack. Child seat, bag & basket compatible |
| Colours | Sunset Ivory |
| Sizes | M - (700C WHEEL), S - (700C WHEEL), XS - (700C WHEEL) |
| Brand | Liv |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4711291247925, 4711291247932, 4711291247949 |
| SKUs / Part Numbers | 6600002153, 6600002154, 6600002155 |
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%