6550004153
4711291155978
The Tempt E+ XS - (27.5+ WHEEL) Lunar Eclipse is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
MORE THAN JUST A WAY TO GET AROUND THE TEMPT E+ IS FREEDOM, FUN AND JOY.
The lightweight ALUXX aluminium frame design provides a quick, agile ride feel. Featuring a new integrated head tube with fewer welds, giving it a sleek, carbon-like modern appearance while also keeping weight down.
With the SyncDrive Sport 2 motor and removable 430Wh battery, this bike provides strong, consistent support wherever you ride. Need to go even farther? An optional 200Wh range extender is available for longer range.
Packed with innovative features, the E-Lock system lets you lock the bike remotely via the App or control unit. Apple Find My compatibility locates your bike with your iPhone, sounds an alarm and sends alerts if the bike is moved, offering added peace of mind.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Motor | Giant SyncDrive Sport 2, 75Nm, PedalPlus 6-sensor technology |
| Controller | Giant RideControl Dash 2, Smart Assist automatic mode, 5 support levels, USB-C (10W) |
| Display | Giant RideControl Dash 2, high-angle visibility, full color LCD display |
| Battery | Giant EnergyPak Smart 430Wh, Aluminium casing with highest safety standard (EN50604), CO2 Neutral production, Giant EnergyPak Plus 200 range extender compatible |
| Charger | Giant EnergyPak smart charger 4A |
| Connectivity | Giant RideControl App enabled, ANT+ wireless display signal with e-bike profile |
| Sizes | XS, S, M, (XS-S: 27.5, M-29er) |
| Colours | Lunar Eclipse |
| Frame | ALUXX aluminum, Overdrive 1½ - 1⅛" head tube, integrated KSA40 kickstand mount |
| Fork | SR Suntour XCM ATB DS coil 29" 100mm travel 15x110 AH axle |
| Shock | n/a |
| Handlebar | Giant Connect TR Riser 31.8x690~750mm |
| Grips | Giant Sole-O Grip |
| Stem | Giant Contact |
| Seatpost | Giant 30.9mm, 2-bolt Micro Adjustable, Forged Aluminium |
| Saddle | Liv Ergo Trail ESG |
| Pedals | Anti-slip Platform |
| Shifters | Shimano Cues |
| Rear Derailleur | Shimano Cues 9-speed |
| Brakes | Shimano MT200, hydraulic disc, 180mm [F/R] |
| Brake Levers | Shimano MT-200 |
| Cassette | Shimano Cues, 11-41T, 9-speed |
| Chain | KMC eGlide NP/BK, e-bike optimized |
| Crankset | Forged allumin direct-mount chainring steel 36T, Forged alumium crank arms, (XS-S: 160mm, M-L: 165mm) |
| Bottom Bracket | - |
| Rims | Liv, GX03V, 27.5 / 29, Alluminum (XS-S: 27.5, M-L: 29) |
| Hubs | eTracker boost alloy 6-bolt disc 15x110mm [F] 12x148mm [R] |
| Spokes | Stainless steel |
| Tyres | Maxxis Rekon Tanwall XS-S: 27.5x2.4" / M-L: 29 x 2.4" Wire Bead 60TPI |
| Lighting | - |
| Carrier | - |
| Colours | Lunar Eclipse |
| Sizes | M - (29" WHEEL), S - (27.5+ WHEEL), XS - (27.5+ WHEEL) |
| Brand | Liv |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4711291151819, 4711291151826, 4711291155978 |
| SKUs / Part Numbers | 6550004153, 6550004154, 6550004155 |
£119.99£149.99
save 20%
£29.99£36.99
save 19%
£29.99£36.99
save 19%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£29.99£36.99
save 19%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£30.00£59.99
save 50%
£29.99£36.99
save 19%
£29.99£36.99
save 19%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%