5269335
601842687871
The 2023 Verve+ 1 Lowstep - 400Wh XS SOLID CHARCOAL is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The TREK Verve+ 1 Lowstep - 300Wh is where technology meets tradition, seamlessly integrating the latest in e-bike design into a comfortable, manoeuvrable and efficient ride. Ideal for daily commutes, adventures, and fitness rides, you'll marvel at how the reliable Bosch pedal-assist system eases your journey.Key features:
- Lightweight yet durable aluminium frame with lowstep geometry, perfect for easy mounting and dismounting- 8-speed Shimano drivetrain for a range of gears to tackle diverse terrains- Bosch Active Line motor (250 W, 40 Nm), robust in performance and capable of speeds up to 20mph (or 25km/h in Europe)- A Bosch Purion controller and three choices of battery power: 300Wh, 400Wh, or 500Wh - A road-smoothing suspension fork and wide 50c tyres for extra comfort and traction
The Verve+ 1 Lowstep is truly an electric bike for everyone. Experience effortless acceleration on the flats and power when you're climbing. The lowstep frame design makes it easy to hop on and off, suiting a wide range of riders. Bonus features such as the adjustable, Blendr-compatible stem, ergonomic grips and hydraulic disc brakes make the ride even safer and more comfortable. Not to forget the mudguards and front and rear lights for all-weather suitability and safety, and an MIK-compatible rear rack for your storage needs.
Expand your world with the TREK Verve+ 1 Lowstep. Whether you're commuting, keeping fit or just exploring, this e-bike offers a new level of fun, fitness and convenience. Unlock your potential and let the Verve+ take you where you want to go.
Curious about range? Check out Bosch's range calculator to see how far your e-bike can take you on a single charge. Variables are auto-filled for this model with an average rider, but feel free to adjust for your personal most accurate estimate. It's amazing where the Verve+ 1 Lowstep can take you, let's start this exciting journey together!
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Frame | Size XS, WOMEN, Aluminium, Alpha Gold Aluminium, rack & mudguard mounts, internal routing, kickstand mount, 135x5Â mm QR |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Weight | 22300 g |
| Fork | SR Suntour NEX, coil spring, preload, 50 mm travel, 100x5 mm QR |
| Fork | Unknown |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 1 Gears |
| Tyres | SCHWALBE, |
| Pedals | UNBRANDED, |
| Wheels | SHIMANO, Shimano TX505 hubs, Alex DP23 rims Alex Rims DP23, alloy, 36-hole, Presta valve Shimano TX505, CenterLock Shimano |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Tourney RS45, 8 speed, |
| Kickstand | PLETSCHER, Pletscher |
| Front Brake | SH, Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano RT10, CenterLock, 160 mm, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano RT10, CenterLock, 160 mm, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | PROWHEEL, ProWheel alloy, 170 mm length |
| Chain | SHIMANO, Shimano HG40, 6/7/8-speed |
| Headset | VP, VP sealed cartridge, 1-1/8", threaded |
| Handlebar | BONTRAGER, Bontrager aluminium touring |
| Stem | BONTRAGER, Bontrager alloy quill, 31.8 mm clamp, adjustable rise, Blendr-compatible, 85 mm length |
| Bartape / Grips | BONTRAGER |
| Seatpost | BONTRAGER |
| Seatpost Clamp | UNBRANDED |
| Saddle | SELLE ROYAL, Selle Royal Nuvola |
| Carrier | UNBRANDED |
| Mudguards | SKS |
| Front Light | UNKNOWN |
| Rear Light | UNKNOWN |
| Battery Capacity | 400 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | BOSCH |
| Drivetrain Brand | Bosch |
| Sensor Type | PEDALFORCE |
| Brand | Trek |
| Barcodes | 601842687871, 601842810989, 601842811108 |
| SKUs / Part Numbers | 5269335, 5281493, 5281505 |
£1699.74£1995.00
save 15%