5329762
197216108344
The 2025 Powerfly+ 4 Equipped Gen 5 M GLOSS DARK STAR/MATTE DARK WEB is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Discover the adventure of biking with the 2025 Powerfly+ 4 Equipped Gen 5 by TREK. This robust electric mountain bike is engineered with versatility in mind, capable of catering to all your off-road riding, from challenging singletrack to everyday commutes.
The bike's distinctive feature is its Bosch Performance Line CX motor, delivering a staggering 250W of power output and 85Nm of torque. This motor will readily assist you up steep slopes, offering unstinting support during your most penalising uphill climb.
The 2025 Powerfly+ 4 Equipped boasts a resilient Alpha Platinum Aluminium hardtail frame, perfectly coupling with a 120mm SR Suntour air-sprung suspension fork. This offers exceptional trail-smoothing capabilities, ensuring your ride remains comfortable, regardless of the terrain.
Complimenting the powerful motor is a Shimano CUES 10-speed drivetrain for efficient gear shifts, and Tektro hydraulic disc brakes for superior stopping power, ensuring you remain in control on all rides and in all weather.
The Powerfly+ 4 Equipped is not only power-packed but also well-equipped for off-track adventures. Outfitted with integrated lights, mudguards, a rear rack, and a kickstand, this bike is designed to accommodate every need you encounter in your travels.
You've the option of extending your motor's support or battery's capacity with the Bosch eBike Flow app. The app allows you to personalise your motor's assist behaviour, stay up to date with maintenance reminders, track your ride stats, and link with other apps like Strava and Apple Health.
Overall, the 2025 Powerfly+ 4 Equipped Gen 5 by TREK is a budget-friendly, high-power e-bike that’s well-geared for adventurous explorations, enabling you to commute, ride trails, and climb heights with relative ease. Experience the joy of enhanced off-road riding with this outstanding bike.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Frame | Size M, UNI, Aluminium, Alpha Platinum Aluminium, Removable Integrated Battery (RIB 2.0), tapered head tube, guided internal routing, Control Freak internal routing, Motor Armour, Boost148, 12 mm thru axle |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | SR Suntour XCR 34, air spring, 2CR damper, hydraulic lockout, tapered steerer, 44 mm offset, Boost 110, 15 mm bolt-on thru axle, 120 mm travel |
| Fork | Unknown |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 1 Gears |
| Tyres | BONTRAGER, |
| Pedals | UNBRANDED, |
| Wheels | UNKNOWN, Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20 mm width, Presta valve Shimano TC500 alloy, CentreLock, 110x15 mm thru axle Shimano TC500 alloy, CentreLock, 148x12 mm thru axle |
| Shifters | SHIMANO, Shimano U6000, 10-speed, |
| Kickstand | PLETSCHER, Pletscher |
| Front Brake | SH, Tektro, CentreLock, 203 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, Tektro, CentreLock, 203 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | FSA, FSA Bosch CK-220, 36T ring, 165 mm length |
| Chain | SHIMANO, Shimano LG500, 9/10/11-speed |
| Headset | FSA, FSA IS-2, 1-1/8" top, 1.5" bottom |
| Handlebar | BONTRAGER, Bontrager Comp, alloy, 31.8 mm, 40mm rise, 780 mm width |
| Stem | BONTRAGER, Bontrager Comp, 31.8 mm, Blendr compatible, 7-degree, 50 mm length |
| Bartape / Grips | BONTRAGER |
| Seatpost | BONTRAGER |
| Seatpost Clamp | UNBRANDED |
| Saddle | BONTRAGER, Bontrager Commuter Comp |
| Carrier | UNBRANDED |
| Mudguards | TREK |
| Front Light | UNKNOWN |
| Rear Light | UNKNOWN |
| Battery Capacity | 600 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | BOSCH |
| Drivetrain Brand | Bosch |
| Sensor Type | PEDALFORCE |
| Colours | GLOSS DARK STAR/MATTE DARK WEB |
| Sizes | M |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 197216108283, 197216108290, 197216108306, 197216108313, 197216108320, 197216108337, 197216108344, 197216108351 |
| SKUs / Part Numbers | 5329761, 5329762, 5329763, 5329764, 5329765, 5329766, 5329767, 5329768 |
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£2550.00£3000.00
save 15%