5329711
197216108658
The 2025 Powerfly FS+ 4 Gen 4 L PENNYFLAKE/BLACK OLIVE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The pioneering TREK Powerfly FS+ 4 Gen 4 is your ticket to thrilling off-the-beaten-path adventures. This full-power, full-suspension e-MTB is equipped with both front and rear trail-soothing travel mechanisms – 130 mm and 120 mm respectively – offering effortless handling over rough terrains.
The high-performance Bosch Performance Line CX motor, bolstered by an innovative Removable Integrated Battery 2.0 (RIB 2.0) that's PowerMore compatible, ensures ultimate power and prolonged rides for ambitious escapades.
Be it exploration on rugged trails or recreational rides around the city, this seamless full-suspension bike, coupled with the robust Shimano CUES drivetrain, guarantees crisp shifts, irrespective of the riding conditions.
Highly resistant 2.4" tyres, tubeless-ready wheels, and dependable hydraulic disc brakes make for reliable biking experience. A special mention goes to the Bontrager Line dropper post, which adds to the comfort and control during your thrilling downhill rides.
Couple these incredible features with the long-life 600 Wh PowerTube RIB 2.0 removable integrated battery, easy-to-operate Purion 200 controller, and powerful 85 Nm, 250 W motor, and you have an e-MTB that's set to redefine your biking norms.
Heighten your riding experience further by personalising motor behaviour, monitoring ride stats, integrating data with apps like Strava and Apple Health, and setting up service reminders through the Bosch eBike Flow app.
The TREK Powerfly FS+ 4 Gen 4 – your solution to exploring untrodden trails confidently and comfortably, with its torque-rich motor and monstrously capable battery. Unleash the explorer in you and embark on unforgettable adventures.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Frame | Size L, UNI, Aluminium, Alpha Platinum Aluminium, Removable Integrated Battery (RIB 2.0), tapered headtube, guided internal routing, Motor Armor, angle-adjust headset, Mino Link adjustable geometry, adjustable leverage rate, 34.9 mm seat tube, ABP, UDH, rack and mudguard mounts, Boost 148, 120 mm travel |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | RockShox Recon Silver RL, Solo Air, Motion Control damper, lockout, tapered steerer, 42 mm offset, Boost110, 15 mm Maxle Stealth, 130 mm travel |
| Fork | Unknown |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 1 Gears |
| Tyres | BONTRAGER, |
| Pedals | UNBRANDED, |
| Wheels | UNKNOWN, Bontrager Line TLR 30, Tubeless-Ready, 28-hole, Presta valve // Bontrager Line TLR 30, Tubeless-Ready, 32-hole, Presta valve Shimano TC500 alloy, CentreLock, 110x15 mm thru axle Shimano TC500 alloy, CentreLock, 148x12 mm thru axle |
| Shifters | SHIMANO, Shimano U6000, 10-speed, |
| Kickstand | UNKNOWN, Unknown |
| Front Brake | SH, Tektro Gemini SL 4 piston hydraulic brake // Tektro Gemini SL 4 piston hydraulic brake Tektro, CentreLock, 203 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, Tektro Gemini SL 4 piston hydraulic brake // Tektro Gemini SL 4 piston hydraulic brake Tektro, CentreLock, 203 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | FSA, FSA Bosch CK-220, 36T ring, 165 mm length |
| Chain | SHIMANO, Shimano LG500, 9/10/11-speed |
| Headset | FSA, FSA IS-2, 1-1/8" top, 1.5" bottom |
| Handlebar | BONTRAGER, Bontrager Comp, alloy, 31.8 mm, 40mm rise, 780 mm width |
| Stem | BONTRAGER, Bontrager Comp, 31.8 mm, Blendr compatible, 7-degree, 50 mm length |
| Bartape / Grips | BONTRAGER |
| Seatpost | BONTRAGER |
| Seatpost Clamp | UNBRANDED |
| Saddle | BONTRAGER, Bontrager Verse P3, steel rails |
| Front Light | UNKNOWN |
| Rear Light | UNKNOWN |
| Battery Capacity | 600 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | BOSCH |
| Drivetrain Brand | Bosch |
| Sensor Type | PEDALFORCE |
| Colours | MERCURY/DARK WEB, PENNYFLAKE/BLACK OLIVE |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 197216108603, 197216108610, 197216108627, 197216108634, 197216108641, 197216108658, 197216108665, 197216108672 |
| SKUs / Part Numbers | 5329709, 5329710, 5329711, 5329712, 5329713, 5329714, 5329715, 5329716 |
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£29.99£36.99
save 19%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£29.99£36.99
save 19%
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£30.00£59.99
save 50%
£29.99£36.99
save 19%
£29.99£36.99
save 19%
£29.99£36.99
save 19%
£159.99£199.99
save 20%