5291634
768682626085
The 2025 Verve+ 2 Lowstep Gen 3 - 400Wh M TREK BLACK is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The 2024 Verve+ 2 Lowstep - 400Wh is a top-of-the-range electric hybrid bike brought to you by TREK. This powerful e-bike is fitted with a Bosch Performance Line motor and features cutting-edge smart system technology. This intelligent system allows riders to map out routes, track their activity and more, all from the convenience of their bike. Are you looking to get more out of your daily commutes and workouts? The Verve+ 2 Lowstep's pedal-assist will add an invigorating boost to your ride. Equipped with a lowstep frame, wide tyres, and front and rear lights, this bike prioritises your safety and comfort. This e-bike is perfect for riders looking for that extra push on their adventures. It's built to endure and is fitted with a high-performance drive unit that effortlessly propels you up even the steepest inclines. The bike's strong frame is made from Alpha Smooth Aluminium and hosts a 400Wh battery, ensuring long-lasting rides. The Verve+ 2 Lowstep also sports a 9-speed Shimano CUES drivetrain, a suspension fork for a smoother ride, and powerful hydraulic disc brakes. The bike is completed with wide 50c puncture-resistant tyres for stability, ergonomic grips, a kickstand, front and rear lights, a lock, and a MIK rear rack and mudguards for added convenience. The Bosch drive system, combined with the sleek 400 Wh Compact PowerTube battery, makes for a striking look. It ensures you won't run out of support when you need it most. The suspension fork and seat post absorb bumps in the road, while the nimble 650b wheels fitted with wide, grippy 50c tyres enhance comfort and traction. With TREK's Verve+ 2 Lowstep, every ride is an adventure. The electric boost makes every ride exhilarating and the integrated comfort features make longer distances feel like a breeze. For estimated range, visit Bosch's range calculator and adjust the variables according to your ride for an accurate estimate. Let the 2024 Verve+ 2 Lowstep - 400Wh make every ride unforgettable.
We understand that price is important, so we regularly price check our competitors to make sure we have the best offers available. We recognise that we will not always be the cheapest, so if you see the same product cheaper from any of our competitors then please get in touch via the form below and we will do our best to match any reasonable advertised price.
Our price Match conditions:
• The item must be in stock and available for immediate delivery (both with us and our competitor).
• We can only price match identical items (including year, make, model, size and colour).
• Comparison value includes all delivery charges.
• We will only consider price matching current advertised prices including any delivery charges and excluding any personal or membership discounts.
• Price Match cannot be used in conjunction with any other offer or voucher code.
• We will not price match any Cycle To Work vouchers
• We only match competitors who are authorised UK based brand sellers, selling genuine products and offer a comparable service (We don't price match against third party or auction websites). * Although we will always aim to price match, in some instances it may simply be uneconomical. If this is the case then we will do our best to get as close as we can.
Please email us at sales@juliescycles.co.uk with the following information
Link to competitors product
Product title, year, size, colour
Your Name, email, phone number
Collect in store or Mail Order
| Frame | Size S, WOMEN, Aluminium, Alpha Smooth Aluminium, Bosch Compact PowerTube, internal cable routing, post-mount disc, 135X5 mm QR |
| Wheel Size | Front 27.5 |
| Wheel Size | Rear 27.5 |
| Fork | SR Suntour NVX30, coil spring, preload adjuster, 100 mm QR, 60 mm travel |
| Fork | Unknown |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 1 Gears |
| Tyres | BONTRAGER, |
| Pedals | UNBRANDED, |
| Wheels | UNKNOWN, Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20 mm width, Presta valve Shimano Tourney HB-QC300, centerlock Shimano FH-QC300-HM, 32-hole, CentreLock, 8-/9-/10-/11-speed, 135x5 mm QR |
| Shifters | SHIMANO, Shimano U4000, 9-speed, |
| Kickstand | PLETSCHER, Pletscher |
| Front Brake | SH, Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano RT70, CentreLock, 160 mm // Shimano RT10, CenterLock, 160 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano RT70, CentreLock, 160 mm // Shimano RT10, CenterLock, 160 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | PROWHEEL, ProWheel alloy, 170 mm length |
| Chain | SHIMANO, Shimano LG500, 9/10/11-speed |
| Handlebar | UNBRANDED, Bar/stem w/ light mount |
| Stem | UNBRANDED, Integrated stem, 35 mm clamp |
| Bartape / Grips | HERRMANS |
| Seatpost | UNBRANDED |
| Seatpost Clamp | UNBRANDED |
| Saddle | BONTRAGER, Bontrager Boulevard |
| Carrier | UNBRANDED |
| Mudguards | SKS |
| Front Light | UNKNOWN |
| Rear Light | UNKNOWN |
| Battery Capacity | 400 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | BOSCH |
| Drivetrain Brand | Bosch |
| Sensor Type | PEDALFORCE |
| Colours | TREK BLACK |
| Sizes | M |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 768682625644, 768682625743, 768682625828, 768682625880, 768682625941, 768682625989, 768682626023, 768682626061, 768682626085 |
| SKUs / Part Numbers | 5291633, 5291634, 5291635, 5291637, 5291638, 5291639, 5291641, 5291642, 5291643 |
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£30.00£59.99
save 50%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£79.99£99.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£119.99£149.99
save 20%
£159.99£199.99
save 20%